Virtuálne sídlo a jeho výhody

1. októbra 2022

Virtuálne sídlo môže byť ten správny nástroj pre naštartovanie vášho podnikania.

Čo je to virtuálne sídlo?

Každý podnikateľ má zo zákona povinnosť zaregistrovať svoju firmu na území Slovenskej republiky. Adresa tohto sídla sa zapisuje do Obchodného registra a je verejne prístupná. Spoločnosť môže byť zaregistrovaná v dome, byte, alebo nebytovom priestore, ktorý spoločnosť vlastní alebo má v prenájme. Ak ste podnikateľ a chcete svoju firmu zaregistrovať v prenajatej nehnuteľnosti, musíte získať súhlas jej vlastníka. Každú zmenu adresy je potrebné hlásiť do Obchodného registra, s čím sú spojené najmä časové náklady.

Virtuálne sídlo je služba, ktorá vám za mesačný poplatok umožňuje zriadiť si sídlo spoločnosti na mieste, ktoré nevlastníte ani nemáte v prenájme.

Výhody virtuálneho sídla

Aké sú výhody virtuálneho sídla?

Zo skúseností vám môžeme odporučiť zriadenie virtuálneho sídla, ak sa nájdete v jednom z nasledujúcich prípadov:

 • Začínate s podnikaním a nechcete investovať do drahého prenájmu, keďže neviete, či bude váš biznis rentabilný. Virtuálne sídlo stojí len zlomok ceny prenájmu aj tej najlacnejšej fyzickej kancelárie. Práve tieto ušetrené náklady vám môžu pomôcť prežiť prvý rok.
 • Podnikáte už niekoľko rokov, ale k výkonu svojej práce nepotrebujete fyzický priestor (napr. ak ste konzultant, často pracujete v teréne, ste digitálny nomád a pod.)
 • Viete, že sa onedlho budete musieť presťahovať zo súčasného miesta podnikania. Ak je toto váš prípad, jednoduchšie je si len raz vybrať adresu virtuálneho sídla, ktorá sa nebude meniť. Ušetríte si čas a papierovačky.
 • Záleží vám na imidži spoločnosti a chcete mať firmu zaregistrovanú v hlavnom alebo v krajskom meste. Virtuálne sídlo vám umožňuje otvoriť si firmu na ľubovoľnom mieste na území Slovenska, bez ohľadu na adresu vášho trvalého bydliska. Ak prevádzkujete stolárstvo v miestnej obci, je vám úplne jedno, kde máte firmu zaregistrovanú, dokonca môže byť výhodou miestna adresa. No ak sa napríklad zaoberáte medzinárodným predajom či poradenstvom, veľmi pravdepodobne vám bude záležať na tom, aby ste v hlavičke svojej firmy mohli uviesť lukratívnu adresu vo veľkom či hlavnom meste.
 • Chcete využiť anonymitu väčšieho mesta. Výhodou veľkých miest je nielen ich imidž, ale napríklad aj to, že poskytujú väčšiu anonymitu. Len v Bratislave je zaregistrovaných vyše 170 tisíc firiem, preto šanca, že dostanete neohlásenú návštevu z daňového úradu je podstatne nižšia, než keby ste mali sídlo v malej obci.
 • Chcete mať s podnikaním čo najmenej starostí a využiť doplnkové služby. V rámci služby virtuálneho sídla mnohé spoločnosti ponúkajú aj doplnkové služby, ktoré vám uľahčia podnikanie. Medzi ne patrí napríklad asistentka, preposielanie pošty, emailové notifikácie o zásielkách či možnosť zarezervovať si zasadaciu miestnosť.

Ako virtuálne sídlo získať

Na získanie virtuálneho sídla vám stačí len zopár klikov, je to úplne jednoduché:

 1. Vyberiete si adresu sídla – napríklad v Bratislave alebo v Trnave
 2. Vyplňte predpripravené dokumenty
 3. Vyberte si jeden z našich balíkov virtuálnych sídiel
 4. Uhraďte zálohovú faktúru
 5. Hotovo! Do emailu dostanete súhlas vlastníka a od tohto dňa môžete naplno využívať svoje virtuálne sídlo.

Virtuálne sídlo od SuperAdresa.sk môžete získať už od 3,79 € mesačne.