Na čo si dať pozor na začiatku podnikania?

21. februára 2023

Váš vstup do sveta podnikania nemusí byť zložitý pokiaľ si dáte pozor na niekoľko vecí. Vo chvíli keď si definujete typ podnikateľskej činnosti a právnu formu podnikania prichádza na rad niekoľko formalít, ktoré musíte zariadiť, aby ste sa vyhli nedorozumeniam s úradmi, či dokonca prípadným pokutám.

Spočiatku sa vám môže zdať, že je toho veľa a na všetko ste sami, avšak s lepším prístupom k informáciám a vhodne zvolenou asistenciou to bude jednoduchšie, akoby ste si mohli myslieť. Prečítajte si, čomu by ste mali venovať pozornosť.

Sídlo podnikania 

Miesto podnikania živnostníka alebo sídlo firmy obchodnej spoločnosti je oficiálna adresa, na ktorú vám bude chodiť pošta adresovaná vašej podnikateľskej činnosti. Táto adresa môže mať formu virtuálnej adresy.

Viac si o tom môžete prečítať v našom predošlom článku venovanom tejto téme, ktorý nájdete tu.

Zápis v obchodnom registri 

Pred výkonom podnikania je nevyhnutné zapísať sa do verejného zoznamu údajov firiem a podnikateľov ORSR – Obchodného Registra Slovenskej Republiky. Právnické a fyzické osoby, najčastejšie podnikatelia, sa do registra zapisujú na základe žiadosti. Zápis, zmenu alebo žiadosť o vymazanie údajov vykonávate elektronicky. Pri zakladaní živnosti sa môže stať, že dostanete list od napohľad dôveryhodne pôsobiaceho registra, ktorý zneužíva názov podobný ORSR. Jeho cieľom je vypýtať od neznalých začínajúcich podnikateľov nepovinný poplatok. Na takúto komunikáciu si dajte pozor a na výzvu na poplatok s iným názvom obchodného registra nereagujte. 

Vyhnite sa neoprávnenému podnikaniu

Predtým ako začnete predávať svoje produkty a služby, uistite sa, že ste splnili a odovzdali všetko potrebné. Za akúkoľvek podnikateľskú činnosť, ktorú vykonávate bez požadovaných oprávnení, vám hrozí pokuta, zákaz činnosti, či dokonca trest vo väzení. Nezabudnite si preto zabezpečiť všetky živnostenské oprávnenia. Živnostenský list nie je postačujúci, ak fakturujete aj činnosti, ktoré v ňom nie sú zahrnuté. 

Výber účtovníka 

Profesionálny a šikovný účtovník či účtovníčka by mali okrem dobrého ovlávania legislatívy a neustále meniacich sa pravidiel, byť schopní aj odhaľovania chýb vo vašich účtoch a financiách. Hľadajte odborníkov, ktorí sledujú zákony a každoročné zmeny v daniach a odvodoch, predídete tak neželaným upomienkam či dokonca nedoplatkom.

Radi vám pomôžeme aj s komplexnými účtovnými službami

Fakturačný program 

Používanie fakturačného systému nie je pre živnostníkov povinné, avšak môže byť veľmi nápomocné. Vďaka fakturačnému programu Accai si jednoducho vytvoríte faktúry online a získate prístup k ich evidencii. Automatizácia a umelá inteligencia programu vám pomôže rýchlo a prehľadne spracovávať faktúry a dáta, najmä ak s nimi pri vašom podnikaní prichádzate do kontaktu naozaj často.

Vystavovanie faktúr do zahraničia 

Ak vystavujete faktúry do zahraničia, je potrebné rozlišovať, či je odberateľ platiteľom DPH v danom štáte overením jeho IČ DPH. Býva samozrejmosťou, že ak vystavujete faktúry zahraničným firmám, mali by ste byť platcom DPH, či už podľa §4 alebo §7/§7a. Podľa §7a ak ešte nie ste platcom DPH, ale plánujete poskytovať služby do niektorej krajiny EU, rovnako vám vzniká  registračná povinnosť pre DPH. V prípade, že vystavujete faktúru za základné služby platiteľovi DPH s platným IČ DPH, vystavte ju bez DPH, pretože DPH platí odberateľ v krajine dodania tovaru a služieb. Tento spôsob je známy ako „prenesenie daňovej povinnosti”.

Registračná povinnosť pre DPH 

Ak začnete vykonávať podnikateľskú činnosť a váš obrat dosiahne počas 12 po sebe idúcich mesiacov viac ako 49 790 EUR, vzniká vám povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH podľa §4 ods1. Povinnosť nastáva aj keď prijímate tovary a služby, ktorých hodnota dosiahne 14 000 a viac eur  z niektorého z členských štátov EÚ (DPH §7 – tovar, DPH §7a služby). Pod obratom rozumieme hodnotu dodaných služieb a tovarov na Slovensku. Existuje niekoľko podmienok, ktoré treba splniť na dosiahnutie stanoveného obratu. V dnešnej dobe však už nie je potrebné, aby ste náročnou administratívou prechádzali sami. Radi vás prevedieme samotným procesom registrácie DPH a zodpovieme všetky vaše otázky, ktoré sú s ňou spojené.

Sme tu pre vás

Je len málo podnikateľov, ktorí v začiatkoch podnikania nerobia chyby. Ak sa vám zdá, že je toho príliš veľa, nenechajte sa odradiť a pamätajte, že na všetky vaše podnikateľské povinnosti existuje riešenie.

S čím vám vieme poradiť?

  • Virtuálne sídlo
  • Komplexné účtovné služby
  • Fakturačný systém
  • Registrácia DPH
  • Daňové konzultácie

Zaslúžite si, aby váš biznis napredoval aj napriek komplikovanej administratíve. Stačí sa len obrátiť na správnych ľudí, ktorí vám s radosťou a ochotou pomôžu. Portfólio našich služieb je zostavené tak, aby pomáhalo najmä začínajúcim podnikateľom a všetkým, ktorí sa potrebujú sústrediť na zveľaďovanie biznisu.